Marmorni kolač izdelajte iz lokalno pridelanih sestavin


Hladni dnevi so kot nalašč za počivanje v popoldanskem času. Ob toplem napitku se prileže še kakšen sladek prigrizek. Enostaven za pripravo in kot nalašč za hladne popoldanske nedelje je marmorni kolač. Naredimo ga lahko kadarkoli. Svojo svežino ohranja še nekaj časa. Prav tako ga lahko malo pogrejemo, preden ga postrežemo.

V osnovi je marmorni kolač narejen iz mleka, jajc, moke, kakava in olja. Potem pa ga lahko pripravljamo v neštetih izvedbah. Z nekaj znanja in domišljije lahko spečemo številne izpeljanke. Od pravega kolača v modelu do mini polnovrednih kolačkov v mini modelčkih. Prav tako lahko osnovnemu testu dodajamo številne začimbe in dišavnice.

marmorni kolač

Fit mini marmorni kolački

Nahajamo se v času, ko so živila že tako predelana, da jih številni zdravi organizmi preprosto zavračajo. Takrat moramo seči po zamenjavah. Ali pa si preprosto zaželimo polnovreden sladek popoldanski prigrizek.

Za enega njih bomo uporabili 2 zelo zreli banani, deciliter medu, deciliter sveže stiskanega olja, deciliter rastlinskega mleka, tri decilitre polozrnate pirine moke, žlička sode bokarbone, žlička cimeta, dve žlici mletih lešnikov, dve žlici rastlinskega mleka.

To bo mini izvedba za marmorni kolač. Zato mini modelčke za mafine ali lepotičke dobro namažemo z oljem in posujemo z drobtinami. Pečico segrejemo na temperaturo 180ºC.

Sedaj pa se lotimo priprave testa

Banani dobro pretlačimo. Potem ju z mešalnikom močno razpenimo. Združimo med, olje in rastlinsko mleko. Tudi te sestavine skupaj pošteno stepemo. Pirini moki dodamo sodo bikarbono. Vanjo narahlo vmešamo stepene sestavine. Nazadnje dodamo razpenjene banane. Sestavine povežemo v enotno testo. Polovico tega razdelimo v modelčke. Modelčke napolnimo le polovično. V ostalo testo dodamo cimet, lešnike in še preostalo mleko. Zmešamo. Dopolnimo modelčke.

Pečenje

Postavimo jih v vročo pečico in pečemo približno 20 minut. Z zobotrebcem preverimo, če so pečeni. To naredimo tako, da v enega zabodemo zobotrebec. Če izvlečemo suh zobotrebec, je fit mini izvedba za  marmorni kolač pečena. Pustimo počivat pet minut. Nato fit mini marmorne kolačke stresemo iz modelčkov.

Posipanje in krašenje

Po želji jih posipamo ali polijemo z glazuro.

Posip lahko naredimo iz sladkorja v prahu, ki smo mu dodali cimet ali katero drugo fino mleto dišavnico. Zelo zanimiva je mešanica sladkorja v prahu s kajenskim poprom. Tega dodamo sladkorju le malenkost. Toliko, da se vidijo rdeče pikice. Kajenski poper obogati okus kolačkov. Istočasno pa ublaži njihovo sladkobo. Če želimo kolačke okrasiti, jih posipamo preko šablone. Pri posipih ni meja. Razen, morda, tiste o zmernosti.

Glazuro pripravimo iz čokolade, smetane, belega ledu in še kaj bi se našlo. To preprosto prelijemo preko kolačkov. Za boljši videz postavimo kolačke na rešetko. Tako bo odvečna glazura odtekla. Po glazuri krasimo čisto po svojem navdihu. Z perlicami, čokoladnimi okruški, nasekljanimi oreščki, prepraženimi semeni in ne vem čim še vse.

Tako bo fit mini izvedba za marmorni kolač zasijala v vsej svoji popolnosti.

Pozimi dodajamo sladicam začimbe in dišavnice, ki grejejo

Dodajanje cimeta sladicam je nekaj povsem razumljivega. Cimet greje telo. Istočasno pa deluje protivnetno. Večina ga ima zelo rada zaradi mamljivega žametnega vonja. Tu so še klinčki, ingver, janeževe zvezdice in kardamom, ki prav tako plemenitijo okus sladicam. Posebno v hladnejšem delu leta, ko se pečejo ali pripravljajo kalorično močnejše sladice. In prav začimbe so tiste, ki pospešijo prebavo le teh.

Zgodba pa postane zanimiva pri uporabi nekaterih vrst popra, čilija in ostalih kuhinjskih začimb pri pripravi sladic. S prefinjenim dodajanjem lahko okus sladic odlično nadgradimo.

Ko marmornemu kolaču dodamo čili

Ta preseneti marsikaterega užitkarja v sladicah. In zakaj si tega ne bi privoščili tudi mi?

Pa naj se priprava začne. Pekač namažemo z maščobo in potresemo z drobtinami. Pečico zagrejemo na 180ºC. Testo za marmorni kolač naredimo iz 4 jajc, ki jih stepemo s 6 žlicami sladkorja, da se močno spenijo. Dodamo malo soli. V penasto zmes počasi umešamo 6 žlic olja in 6 žlic mleka. Tej dodamo še 12 žlic ostre moke, ki smo ji dodali poravnano čajno žličko pecilnega praška. Narahlo umešamo v gosto maso. Polovico mase zlijemo v namaščen in posut pekač. V drugo polovico mase dodamo 3 žlice temnega kakava, poravnano čajno žličko čilija v prahu in dve žlici mleka. Ponovno narahlo zmešamo in dodamo masi v pekaču. Pekač potisnemo v pečico in pečemo 40 do 50 minut. Če je kolač pečen, preverimo z zobotrebcem. Tega zapičimo v kolač in ga takoj izvlečemo. Če je suh, je kolač pečen. V nasprotnem primeru podaljšamo pečenje. Pečen kolač naj počiva v pekaču pet minut. Nato ga obrnemo na rešetko ali krožnik. Posujemo ga s sladkorjem v prahu, ki smo mu dodali čisto malo čilija v prahu. Toliko, da se vidijo rdeče pikice. Ali pa prelijemo z glazuro iz črne čokolade, ki smo ji dodali ščepec čilija. Za glazuro prav tako lahko uporabimo čokolado, ki ji je že dodan čili. Ko je vsaj malo ohlajen, ga razrežemo. Marmorni kolač samo še postrežemo poleg priljubljenega napitka.

Recent Posts