Skrb za okolje in varovanje okolja postaja vse bolj pereča problematika sodobnega sveta. Pri tem razlikujemo varovanje okolja, pri čemer gre za varovanje naravne dediščine oz. okolja v prvotnem stanju, pri zaščiti okolja pa govorimo o upravljanju z naravnimi viri na tak način, da se zadovoljijo trenutne in prihodnje potrebe tako prebivalstva kot tudi živali in rastlin. Gre za široko temo, ki vključuje različne aktivnosti s tega področja, zato so bili oblikovani številni napotki za varovanje okolja za čim bolj učinkovito spopadanje z okoljskimi vprašanji. Spodaj so predstavljeni le nekateri od mnogih razlogov, zakaj so napotki v zvezi z varovanjem okolja pomembni do te mere, da so postali del našega vsakdanjega življenja.
- Za ozaveščanje posameznikov in skupnosti
Za korake na poti do sprememb, v tem primeru za večjo skrb za okolje, so najprej zaslužni posamezniki, zato je nujno dajati dober zgled in opozarjati na problematiko onesnaževanja in težnjo k varovanju okolja. S spremenjenim razmišljanjem tako posamezniki sami začnejo spreminjati svoje navade in pripomorejo v skupno dobro. Le s skupnimi močmi nam lahko uspe zmanjšati vse negativne spremembe, ki se dogajajo v naravi, in prispevati za boljši jutri.
- Za ohranjanje čistega okolja za nas in za prihodnje rodove
Natančni in jasno zastavljeni napotki za varovanje okolja so ključnega pomena za ohranjanje čistega okolja, saj je Zemlja edini planet, na katerem je mogoče življenje. Njena onesnaženost vpliva na kakovost človeškega življenja, naravo izkoriščamo za raznovrstne športne aktivnosti, prizadevati pa si je potrebno, da bi taka ostala tudi za prihodnje rodove, čeprav je eden od problemov tudi hitro naraščanje svetovnega prebivalstva. Pomembno je, da se naučimo ustrezno upravljati z okoljem ter raziskovati, kaj vse vpliva na njegovo kvaliteto.
- Za učinkovitejše ravnanje z odpadki
S pravo strategijo za ravnanje z odpadki se lahko močno zmanjša količina odpadnega materiala, ki ga vsakodnevno proizvede človek. Napotki za varovanje okolja na področju odpadkov gredo v smeri težnje po preprečevanju nastajanja odpadkov in njihovi ponovni uporabi. Z recikliranjem ali drugo pridelavo se zmanjšajo negativni učinki na okolje, saj odlagališča negativno vplivajo na podtalnico, ozračje in tla. S pravimi napotki se lahko količina odpadkov močno zmanjša, s ponovno uporabo pa postanejo vir novih surovin.
- Za upočasnjevanje klimatskih sprememb
Podnebne spremembe veljajo za eno najbolj skrb zbujajočih posledic preobremenjenosti okolja. Zadnja desetletja smo tako priča višanju povprečnih temperatur, ki se kaže v vse pogostejših ekstremnih vremenskih pojavih, pregrevanju zemlje, taljenju ledenikov, dvigu morske gladine ipd. Z ostro zastavljenimi napotki za varovanje okolja obstaja večja možnost za zajezitev teh posledic, vendar je ključnega pomena pri tem hitro in učinkovito ukrepanje – že sedaj se namreč spopadamo s povečano stopnjo begunstva, nasilja, revščine, podhranjenosti in drugimi posledicami podnebnih sprememb, ki neposredno in posredno vplivajo na celotno prebivalstvo.
- Za ohranjanje biotske raznovrstnosti
Podnebne spremembe v veliki meri vplivajo tudi na izumiranje rastlinskih in živalskih vrst, saj se krčijo njihovi življenjski prostori, hrana in s tem pomembno zmanjšujejo njihove možnosti za preživetje. Napotki za varovanje okolja so nujni za ohranjanje naravnega bogstva in edinstvenih območij narave, med katere sodijo naravni parki in rezervati ter naravni spomeniki.
Z upoštevanjem napotkov za varovanje okolja lahko vsak od nas prispeva k zmanjšanju obremenitve okolja, k ohranjanju njegove kakovosti ter poskrbi za to, da bo narava v vsej svoji pestrosti na voljo tudi našim zanamcem.